Chalk it Up
This comparison will definitely give you a double-take when you consider paying so much money for chalk. Yep, the same brand of simple, white chalk that can be found in almost any store. How much would you consider paying for it? I bet you would pay only one of the two prices listed below.

You read that right: one dollar’s worth of chalk in one store, compared to a whole twelve dollars in another store. What’s the difference between the two products? Absolutely nothing! But the funny part about this is that the expensive chalk is being sold to college students on campus. As if college wasn’t expensive enough, now there’s $12 chalk!